logo FAMU
Jiří Menzel odešel do režisérského nebe

Jiří Menzel odešel do režisérského nebe

V sobotu 5. září 2020 navždy opustil filmový svět spoluzakladatel československé nové vlny, oscarový režisér, absolvent a dlouholetý pedagog FAMU Jiří Menzel.  Bylo mu 82 let.

Jiří Menzel v roce 1962 úspěšně absolvoval studium filmové režie u Otakara Vávry na FAMU. Záhy se stal společně s Milošem Formanem, Věrou Chytilovou, Ivanem Passerem, Jaroslavem Papouškem, Evaldem Schormem a dalšími, jednou z významných osobností československé nové vlny zformované na začátku 60. let v rozvolněné atmosféře komunistického režimu. Jeho režijní debut Ostře sledovaný vlaky (1966), natočený podle předlohy spisovatele Bohumila Hrabala, sklidil mezinárodní úspěch, když získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění Oscar za nejlepší zahraniční film. Společně s Formanovým Hoří, má panenko (1967) vidělo Menzelův první celovečerní film v kinech přes milion diváků.

Také další jeho snímky se dostaly do povědomí českého i mezinárodního publika. Úspěšné byly jak hrabalovské filmy Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) nebo trezoroví Skřivánci na niti (za které mimo jiné v roce 1990 obdržel Zlatého medvěda na Mezinárodním festivalu v Berlíně), tak i komedie z pozdějších 70. a 80. let jako Na samotě u lesa (1976), Báječní muži s klikou (1978) či Vesničko má středisková (1985). Poslední zmíněný snímek byl dokonce nominován na Oscara.

V 70. letech se Menzel věnoval také divadelní režii – byl členem souboru Divadla Járy Cimrmana a spolupracoval s Činoherním klubem nebo Vinohradským divadlem. Menzel je dokonce autorem televizního záznamu dnes již kanonické inscenace hry Václava Havla Audience (1990), v hlavní roli s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem. Po revoluci natočil další snímek dle Hrabalovy předlohy Obsluhoval jsem anglického krále (2006) a komedii Donšajni (2013).

Rád se ocital také před kamerou – jeho hereckou filmografii tvoří několik desítek rolí ve filmu a televizi. Naposled se objevil v česko-slovenském koprodukčním filmu režiséra Martina Šulíka s názvem Tlumočník (2018).

Vyučoval na pražské FAMU a byl také zahraničním členem Americké filmové akademie. Získal jeden z nejvyšších francouzských uměleckých titulů Řád umění a literatury (Chevalier des Arts et Lettres), dále také Českého lva a Křišťálový glóbus Mezinárodního festivalu v Karlových Varech za celoživotní umělecký přínos české i světové kinematografii.

Odpočívejte v pokoji, pane režisére.

7. září 2020

.
.