logo FAMU
Českého lva získala řada studentů, absolventů a pedagogů AMU

Českého lva získala řada studentů, absolventů a pedagogů AMU

V sobotu 6. 3. 2021 proběhlo vyhlášení výsledků 28. ročníku cen Český lev. Se šesti získanými soškami večer ovládl snímek Krajina ve stínu pedagoga Katedry režie FAMU Bohdana Slámy. Nejlepším filmem minulého roku se stal Šarlatán česko-polské režisérky, scenáristky a taktéž absolventky FAMU Agniezsky Holland.

Krajina ve stínu proměnila nominaci mimo jiné v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli, Nejlepší střih, scénář a hudba – ocenění získala herečka Magdaléna Borová (absolventka DAMU), Jan Daňhel (absolvent a pedagog Katedry střihové sklady FAMU), scenárista Ivan Arsenjev (absolvent FAMU) a skladatel Jakub Kudláč (absolvent a pedagog FAMU).

Šarlatán kromě ocenění za Nejlepší celovečerní film získal sošku také za herecký výkon v hlavní mužské kategorii - cenu převzal herec Ivan Trojan (absolvent DAMU). Cena za Nejlepší kameru putovala k Martinu Štrbovi (absolvent FAMU).  

Nejlepším dokumentárním filmem roku 2020 se stal dokument V síti dokumentaristky Barbory Chalupové (studentka FAMU) a režiséra a pedagoga FAMU Víta Klusáka. Film V síti získal také Cenu filmových fanoušků.

Nejlepším televizním filmem nebo minisérií se stal seriál Herec, jehož tvůrcem je - mimo jiné -scenárista, dramaturg, producent a dokumentární režisér Petr Bok (absolvent FAMU).

V kategorii Nejlepší scénografie byla oceněna výprava koprodukční minisérie Marie Terezie II, jejímž autorem je dnes již zesnulý scénograf Martin Kurel (absolvent DAMU).

Nejlepší dramatický televizní seriál - Zrádci, autor scénáře Miro Šifra, absolvent KSD FAMU, současný externí pedagog KSD FAMU.

Nominaci za Nejlepší krátký film proměnil student FAMU Adam Martinec s producentem a též studentem FAMU Matějem Paclíkem. Jejich snímek Anatomie českého odpoledne získal také Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.

Česká filmová a televizní akademie udělala také tradiční Cenu za mimořádný přínos české kinematografii, kterou letos získal režisér Hynek Bočan. Ten se již během svých studií na FAMU potkal s režiséry Karlem Kachyňou, Jiřím Weissem nebo Jindřichem Polákem, s nimiž následně spolupracoval v Barrandovských ateliérech. Za svou filmovou a televizní kariéru natočil desítky filmů a seriálů, z nichž nejznámější jsou jistě Čest a sláva (1968), Záhada hlavolamu (1969), S čerty nejsou žerty (1984), Bakaláři (1986), Přítelkyně z domu smutku (1992), Zdivočelá země (1997) nebo Láska rohatá (2009).

Všem oceněným gratulujeme!

9. březen 2021

.
.