logo FAMU
Přední osobnost současné kinematografie, maďarský režisér Béla Tarr, přijede učit na FAMU

Přední osobnost současné kinematografie, maďarský režisér Béla Tarr, přijede učit na FAMU

Proslulý maďarský režisér a scenárista Béla Tarr přijede 31. října jako host pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU), kde bude 2 týdny spolupracovat se studenty v rámci mentoringového programu.

Béla Tarr, jedna z nejvýraznějších postav současného filmu, nositel Zlaté palmy z Cannes (Muž z Londýna, 2007) či Stříbrného medvěda z Berlinale (Turínský kůň, 2011) je tak další oceňovanou osobností světové kinematografie, která navázala s pražskou filmovou fakultou spolupráci v rámci ambiciózního mentoringového programu. Ten si klade za cíl propojit studentstvo FAMU se současnou světovou filmovou scénou. Nastupující generace filmařů a filmařek „vychovaných“ na FAMU se tak seznamuje s praxí uznávaných a svérázných osobností, s nimiž mají studenti možnost úzce spolupracovat v rámci série intenzivních praktických workshopů.  

Tarr se v roli mentora na FAMU bude zaměřovat na samotný proces vzniku díla. Posluchači a posluchačky této filmové školy se tak mohou těšit na prostor vytvořit organické týmy, práci podle svého tempa a s užitím takových výrazových prostředků, jaké uznají za nejlepší. Společně s Tarrem budou pracovat na tématu, scénáři, hledat lokace a Tarr se bude natáčení i účastnit. Právě ta nejkreativnější možná část vzniku filmu je to, co Tarra zajímá nejvíce. 

 „Mým úkolem není říkat, co má kdo jak dělat. Jsme svobodní. A já chci, aby se studenti cítili svobodní natolik, aby mohli hledat a najít svůj vlastní jazyk. Je důležité, aby měli z toho procesu potěšení, aby je zajímalo, co se děje kolem nich a transformovali to do svého filmu. A to pouze a jedině jejich vlastním způsobem, žádným jiným. Víte, je potřeba být odvážný. A kdo je odvážný, může mi dát klidně pěstí,“ reagoval Béla Tarr na otázku, jaké sdělení je pro něj v rámci jeho mentoringu nejdůležitější.

10. listopadu od 18:30 pak promítne pražské kino Edison Tarrův film Prokletí (Damnation, 1988) v rámci spolupráce s distribuční společností Film Europe, která práva k filmu zakoupila. Film bude dostupný také na VOD platformě Be2Can. Tarr bude na projekci osobně přítomen a po skončení filmu bude prostor pro diskuzi.

V systému našeho mentoringu, který je nadstavbou běžného pedagogického procesu FAMU, vstupují studentky a studenti do živého kontaktu s velmi rozličnými podobami současného světového filmu, resp. audiovize. Klíčové je, aby měli možnost konfrontovat svoje tvůrčí vize a postupy ve svých profesích s různorodými osobnostmi, které mají vyhraněný styl a spoluurčují, kam se kinematografie dnes vyvíjí,“ poznamenává Andrea Slováková, děkanka FAMU.

Maďarský klasik slow cinema Béla Tarr (1955) patří k nejvýznamnějším evropským filmařům posledních čtyř dekád. Od sociálních žalozpěvů se postupně posunul k osobitým spirituálním filmům, v nichž vizuální styl – extrémní délka záběrů, úchvatný černobílý obraz, virtuózní choreografie pohybů kamery – zcela přejímá funkci vyprávění. Mezi jeho vrcholné snímky, jež mu vynesly mezinárodní věhlas, patří zejména mistrovské dílo modernismu, sedmapůlhodinové Satanské tango (1994) a alegorické Werckmeisterovy harmonie (2000).

26. říjen 2021

.
.