logo FAMU
Modul Kritické myšlení a přednášející osobnosti - záznam uběhlé a termín nadcházející části

Modul Kritické myšlení a přednášející osobnosti - záznam uběhlé a termín nadcházející části

Minulý měsíc se odehrála první část série přednášek a diskusí v rámci modulu Kritické myšlení. Přednášel spisovatel a publicista dlouhodobě se zaměřující na dezinformace, vzdělávání či politickou realitu Bohumil Kartous, český sémiotik, datový novinář a vysokoškolský učitel Josef Šlerka a filozof, překladatel a teoretik vizuálního umění Miroslav PetříčekZáznamy přednášek Bohumila Kartouse a Miroslava Petříčka a ostatních proběhlých workshopů a dalších událostí jsme pro vás nově nashromáždili zde: https://www.famu.cz/cs/studuji/zaznamy-prednasek-workshopu/

22. dubna se můžete těšit na druhou část tohoto modulu. Přednášejícími budou šachový velmistr, spisovatel a lektor kritického myšlení Ján Markoš a  investigativní novinářka a zakladatelka českého neziskového zpravodajského webu publikující investigativní žurnalistiku investigace.cz Pavla Holcová.

Série přednášek s diskusemi se věnuje způsobům, jak na svět nahlížet z více různých perspektiv, jak kriticky třídit a zpracovávat informace, jak hledat a vyhodnocovat jejich zdroje, či jak rozpoznat a nepodléhat manipulaci. K tématu aktuálnímu zejména v době, kdy je součástí každodennosti zahlcení informacemi, důraz na emoce na úkor racionální argumentace a analytického přemýšlení, se z pohledu rozličných polí poznání a profesních specializací podívá 5 osobností. V rámci 90minutového bloku host/ka přednese přednášku a bude k dispozici k diskusi.  
 

O osobnostech:

Pavla Holcová je investigativní novinářka a zakladatelka českého neziskového zpravodajského webu publikující investigativní žurnalistiku investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers. Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Společně s Balkan Investigative Reporting Network a Organized Crime and Corruption Reporting Project mapovala mnohamiliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. V roce 2021 byla oceněna prestižní celosvětovou novinářskou cenou ICFJ Knight International Journalism Award.

Bohumil Kartous je spisovatel a publicista dlouhodobě se zaměřující na témata s významným společenským vlivem (vzdělávání, dezinformace, politická realita). Od roku 2020 zastává pozici ředitele Pražského inovačního institutu. Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménem tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. Je autorem knihy No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?. Je spoluatorem knih 2036, Orwell na steroidech, Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů.

Ján Markoš (na fotografii) je šachový velmistr, spisovatel a lektor kritického myšlení. Je autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Za knihu Medzi dobrom a zlom o etických dilematech obdržel ocenění Veřejné ochránkyně práv. Jeho nejnovější kniha Bližšie k sebe popisuje, jak věda, technologie a média zasahují do našich životů. Ján působí na Akademii kritického myslenia zaměřující se na oblast teorie argumentace, akademické debaty, veřejného vystupování a rétoriky, kde se věnuje také lektorování firem a organizací.

Miroslav Petříček je filozof, estetik, překladatel a teoretik vizuálního umění. Specializuje se zejména na současnou francouzskou filozofii a vztahy mezi filozofií a uměním. Přeložil řadu klíčových děl z německé a francouzské filozofie, mezi jinými Světlou komoru (Roland Barthes), Čas a vyprávění (Paul Ricœur) či Ideu fenomenologie (Edmund Husserl). Mezi jeho nejčtenější publikace patří Úvod do (současné) filosofie, analýza dynamiky detektivních románů Majestát zákona: Raymond Chandler a pozdní dekonstrukce (2001),kniha esejů Myšlení obrazem (2009) či Co je nového ve filozofii (2018). Od Nadace Charty 77 obdržel v roce 2019 Cenu Jaroslava Seiferta za knihu Filosofie en noir. Je pedagogem a členem Umělecké rady FAMU.

Josef Šlerka je český sémiotik, datový novinář a vysokoškolský učitel. Původně studoval divadlo na JAMU, ale vystudoval až estetiku. Doktorát má z informační vědy a jako pedagog dodnes působí na Filozofické fakultě UK jako vedoucí oboru Studia nových médií. Pracoval ve společnosti Ataxo, firmě specializující se na internetový marketing, kde byl vedoucím technologické divize Social Insider. Firmu později koupila společnost Socialbakers, tam pracoval jako vedoucí vývoje a výzkumu. V letech 2017 až 2021 byl ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V současnosti zpracovává datové analýzy pro server Investigace.cz.

5. duben 2022

.
.