logo FAMU
Studentská tvorba z FAMU zrcadlem českého filmu v zahraničí

Studentská tvorba z FAMU zrcadlem českého filmu v zahraničí

Filmová a televizní fakulta pražské AMU (FAMU) je dlouhodobě nejúspěšnějším producentem filmů, co se týče zahraniční viditelnosti a ocenění. Letošní rok uzavírá rovněž s pozoruhodnou bilancí, která vypovídá o její silné pozici na mezinárodní scéně. Přes sto krátkých a celovečerních filmů viděli během roku 2022 diváci na festivalových plátnech v bezmála sedmdesáti zemích po celém světě, kde obdržely více než tři sta nominací, z nichž pět desítek proměnily v ocenění. V řadě případů se jednalo o nejprestižnější světové přehlídky, jakými jsou švýcarské Locarno, německé Berlinale či francouzské Annecy. Ukazuje se, že četností i geografií uvedení je to právě studentská tvorba, jež dává zahraničnímu publiku nahlédnout potenciál současné tuzemské audiovize.

Kdyby radši hořelo Adama Kolomana Rybanského s Miroslavem Krobotem a Michalem Isteníkem v hlavních rolích sice představuje téma mezilidských vztahů, síly dezinformací a utvrzování vlastní identity v mikrokosmu české vesnice, i tak se Rybanskému podařilo filmem komunikovat se zahraničním publikem a snímek byl na počátku roku uveden v sekci Panorama na prestižním festivalu Berlinale. Formanovsky laděná satirická komedie se dále promítala na plátnech v Norsku, Německu, Irsku, Anglii, Estonsku, Řecku, Turecku, Spojených Státech a v neposlední řadě také na Ukrajině. Na festivalu v čínském Pekingu získal film cenu za nejlepší scénář. Film Musí to být bolestivý režiséra Davida Semlera, který s ironickou lehkostí zpracovává téma české homofobie a komunikačních bariér, zaujal svým aktuálním tématem natolik, že ho pro své vysílání na dobu půl roku zakoupila prestižní televizní stanice TV ARTE a uvedla ho hned v pěti zemích Evropy a v pěti jazykových verzích.

O autoterapeutickém animovaném dokumentu česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen Milý tati, který vznikl v koprodukci společnosti 13ka a FAMU, mohli diváci slyšet letos z kraje roku v souvislosti s udělováním cen Český lev, z nichž si film odnesl sošku za nejlepší krátký film a Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Film složený z obrazů minulosti, kterým se dcera snaží obnovit vztah se svým otcem, mohli diváci v Česku poprvé vidět loni na MFDF Ji.hlava, světovou premiéru měl ve švýcarském Locarnu, kde byl letos uveden lyrický film z FAMU Asterión Francesca Montagera. Milý tati byl dále uveden v Kanadě, Spojených státech, Švédsku, Francii, Albánii, Bosně a Hercegovině a řadě dalších zemí, kde zaznamenal pozitivní kritické přijetí (cena z prestižního festivalu krátkých filmů z Clermont-Ferrand, Stříbrný drak z Krakova, velká cena poroty na festivalu v Nashville, cena za nejlepší studentský dokumentární film ze ShortFestu v Palm Springs a cena za nejlepší krátký animovaný film na festivalu v Seattlu). V listopadu se Milý tati dostal do pětice nominovaných krátkých filmů na Evropských filmových cenách. Společně s dalším úspěšným animovaným filmem z FAMU Rudé boty od Anny Podskalské (loni uveden v Cannes) se díky mezinárodním festivalovým aktivitám dostal do hodnocení Americké akademie filmového umění a věd a oba snímky se mohou ucházet o prestižní ocenění Oscar. Shortlist bude oznámen 15. prosince, ze kterého v lednu 2023 vzejde 5 finalistů.  Animovaná tvorba z FAMU Česko reprezentovala rovněž v New Yorku, Záhřebu, Rize či na prestižním festivalu dokumentární tvorby DOK Leipzig v Německu.

V soutěži světových filmových škol pod hlavičkou asociace CILECT se letos filmy z FAMU umístily ve všech třech kategoriích – takový úspěch škola ve své současné historii nepamatuje. Umístil se hraný snímek Příběh hrůzostrašné Eliz od Elišky Kováříkové a Adama Struhaly, zmiňovaný anidok Milý tati, který v kategorii dokumentární film obsadil 1. místo a zároveň získal nejvíce bodů ze všech filmů napříč kategoriemi a cenu za diverzitu, a snímek Rudé boty.

Dokumentární komedie Všechno v pořádku, brambory na řádku polského studenta zahraniční katedry na FAMU Piotra Jasinskeho o napjaté situaci na česko-polsko-německé hranici související s hnědouhelným dolem a elektrárnou Turów získala na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě hned dvě ceny – za nejlepší krátký film a cenu diváků. Jasinski posléze uvedl v soutěži krátkých filmů v Káhiře svůj hraný počin Jediný zatracený přání, který zde obdržel čestné uznání. Na film dále čeká premiéra na francouzských festivalech Poitiers a Les Arcs.

 „I když festivalové účasti a ocenění nejsou hlavním měřítkem kvality, odvahy a objevitelství děl našich studujících, mám radost, že mezi zkušenosti, s nimiž filmovou školu absolvují, patří i poznání světové festivalové scény, a také, že tvorba mnoha studentů a studentek je již teď známa ve světovém kontextu, producentům, distributorům či vysílatelům z různých teritorií. Jsem hrdá, že naši studující zviditelňují českou audiovizi takto výrazně skrze tematicky i esteticky různorodá a často novátorská díla,“ říká děkanka FAMU Andrea Slováková.

FAMU díla svých studujících – jako vůbec první filmová škola v Evropě – zpřístupnila veřejnosti letos v lednu spuštěním vlastního VOD portálu famufilms.cz. Portál nabízí bezmála pět set studentských děl od vzniku školy po současnost.

9. prosinec 2022

.
.