logo FAMU
Jeden svět 2023 – Cena bezpečí

Jeden svět 2023 – Cena bezpečí

Přednášející: Simon Lereng Wilmont (garantuje Alice Růžičková, Lukáš Kokeš)
Termíny a místo konání: čtvrtek 23. 3. 20-21:30h v učebně U1 masterclass Simon Lereng Wilmont a návštěva nejméně 3 projekcí v rámci festivalu Jeden svět (22.-30. 3. 2023)
Podmínky atestace: zá/1 – 100% účast na masterclass Simon Lereng Wilmont + doklad přítomnosti na 3 projekcích (zakoupenými vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU 23-26. 3. 2023)
Kapacita: 50
Volitelný pro: FAMU
Jazyk výuky: anglicky a česky

https://sp.amu.cz/cs/predmet303MJSCB.html

Jeden svět každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Tématem letošního ročníku je „Cena bezpečí”. Organizátoři jím chtějí na upozornit problémy, kterým společnost nyní čelí, a které festival nemůže přehlížet – ať už jde o válku na Ukrajině, energetickou krizi nebo změny klimatu.

Ve čtvrtek 23. 3. 2022 20:00 - 21:30h se v učebně U1 uskuteční masterclass (proběhne v angličtině a bude tlumočena do češtiny) režiséra Simona Lerenga Wilmonta, který natočil film „Dům z třísek“, vítěze festivalu Sundance 2022, který je aktuálně nominovaný na Oscara za nejlepší dokument.

Simon Lereng Wilmont se narodil v dánské Kodani a vystudoval The National Film School of Denmark jako režisér dokumentárních filmů. Je autorem oceňovaných snímků z ukrajinského prostředí jako Vzdálený štěkot psů (2017) nebo Dům z třísek (2022), za který mimo jiné získal hlavní cenu za režii na Sundance 2022 nebo na Jednom světě 2022. Za film je aktuálně nominovaný na Oscara a obdržel také nominace na Evropské filmové ceny, Independent Spirit Award nebo Ceny IDA. Jeho debut Vzdálený štěkot psů měl premiéru na festivalu IDFA v roce 2017, kde získal cenu Best First Appearance. Od své premiéry snímek získal přes 35 cen po celém světě a byl nominován na Evropské filmové ceny, na cenu Emmy a dostal se na oscarový shortlist. Vyhrál také Cenu Peabody.

Od pátku 23. 3. do neděle 26. 3. 2023 budou probíhat projekce filmů z Jednoho světa pro porotu v Projekci FAMU, studenti i pedagogové jsou vítáni – vstup zdarma: 

Čtvrtek 23. 3. Projekce FAMU

10:30 - 12:00 Pongo Calling (r. Tomáš Kratochvíl, 2022, 78´)

„Ponižování bere většina Romů jako součást svého života,“ líčí Štefan Pongo důvody, proč před patnácti lety odešel se svou rodinou do Velké Británie. Jako řidič kamionu tu s manželkou i dětmi vede spokojený život. Předsudky a diskriminace vůči Romům ho však nenechávají v klidu.

S aktivismem začal Štefan Pongo v roce 2018, kdy na sociálních sítích vyzval Romy*ky, aby zveřejnili*y své fotografie při práci. Reagoval tak na rasistické výroky prezidenta Miloše Zemana, podle nichž drtivá většina Romů nepracuje. Na Pongovu výzvu tehdy zareagovaly tisíce lidí. Zpoza volantu od té doby zorganizoval demonstraci v Bruselu, zavážel humanitární pomoc do východoslovenských osad a natáčel videoblogy, v nichž trefně pojmenovával témata spojená s romským etnikem. Dokument zachycuje Pongův neúnavný entuziasmus i střety s temperamentní manželkou, která si o souladu manželových aktivit s rodinným životem myslela své.

Pátek 24. 3. Projekce FAMU

11:00 - 11:40 Naděje až do konce (r. Veronika Stehlíková, 2022, 97´)

Do života čtyř postav filmu zasáhla amyotrofická laterální skleróza. S nevyléčitelnou nemocí se každá z nich snaží vypořádat tak, aby co nejsmysluplněji naplnila zbývající čas.

Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové přibližuje život s nervosvalovým onemocněním ALS, které způsobuje postupné slábnutí svalů a končí celkovou paralýzou. Léčba zatím neexistuje. Průměrná délka dožití je dva až pět let. Alena, Jarča, Tomáš a Vladimír jsou si této nezvratnosti vědomi. V průběhu čtyřletého natáčení přesto neztrácejí naději. Se zapojením všech sil, fyzických i mentálních, a s podporou rodiny a přátel dál cestují, tancují, milují… Z vnímavé observace všednodenních situací nenuceně vyvstávají nejen dojemné, ale nejednou i nečekaně humorné momenty.

11:50 - 13:10 Šťastný člověk (r. Soňa G. Lutherová, 2023, 81´)

V časosběrné observaci přináší režisérka a sociální antropoložka Soňa G. Lutherová intimní portrét rodiny, ve které jeden z rodičů prochází procesem tranzice.      

Marvin je trans muž žijící v dlouhodobém manželském vztahu s partnerem Ivanem a jejich dvěma dětmi ve Švédsku. Nečekané několikaměsíční odloučení od domoviny a zpomalení celého procesu fyzické i právní změny pohlaví během pandemie covidu-19 zintenzivňuje společné soužití mezi partnery a potomky, vztahy s příbuznými a nejbližšími lidmi z práce. Období tlumeného bezčasí nabízí protagonistům*kám filmu prostor pro vzájemnou podporu, přijetí Marvinovy genderové identity a redefinici rolí uvnitř rodiny. Důležitou úlohu při objevování a prožívání své trans autenticity pro Marvina hraje psaní LGBTQ+ románů, ve kterých si vytvořil své mužské alter ego.

Sobota 25. 3. Projekce FAMU

10:00 - 11:50 Šťastně až na věky (r. Jana Počtová 2022, 95´)

Kolik lidí je potřeba k lásce a jaké formy může mít vztah? Časosběrný snímek Jany Počtové je mozaikou šesti příběhů, jejichž protagonisté*ky se rozhodli*y nastavit si vlastní hranice partnerského soužití.             

Dokument ukazuje, že láska může mít mnoho podob. Životní postoje hlavních postav boří představu, že dlouhodobý monogamní vztah je jedinou možnou podobou soužití. Polyamorie, otevřené manželství či dlouhodobý milenecký poměr pro mnohé z protagonistů*ek představují naplňující životní styl, zároveň se však stále musí vyrovnávat s nepochopením společnosti nebo konflikty uvnitř vztahů. Režisérka sama aktivně vstupuje do dokumentu, jako hlas zvenčí, který otevřeně klade otázky odhalující radosti, ale i starosti toho, co to znamená s někým být, ale zároveň ho nevlastnit.

Neděle 26. 3. Projekce FAMU

10:00-11:50 Stop Time (r. David Čálek, 2022, 92´)

Měsíce, kdy se život zastavil kvůli pandemii covidu-19, ukazuje dokument o pětici Češek a Čechů. Jak se s nastalou situací vyrovnávala herečka Vanda Hybnerová, písničkářka Radůza, teolog Tomáš Halík, provozovatel lyžařského areálu David Chmelař či majitel kavárny Havel Parkán?

Ze dne na den přišli o možnost pracovat, ztratili klientelu, přenesli svou činnost do digitálního prostředí, ale hlavně se museli naučit čekat. Život v době lockdownu přibližuje snímek na osudu osobností, které se snaží skloubit své profese s protipandemickými opatřeními. Zatímco Radůza si začne přivydělávat svým koníčkem, Tomáš Halík slouží mše online v prázdném kostele. Postavy dokumentu oscilují mezi skepsí nad rozhodnutími politiků a porušováním zákazů. Naděje ale neopouští nikoho. V hlavní roli dokumentu o pandemii paradoxně není neznámý virus, ale samotní lidé, kteří odmítli rezignovat.

Další projekce filmů (anotace a promítací časy) najdete od 1. března na https://www.jedensvet.cz/program

28. únor 2023

.
.