logo FAMU
Film PŘES STŘEPY Natálie Durchánkové je ve finále studentského Oscara

Film PŘES STŘEPY Natálie Durchánkové je ve finále studentského Oscara

PRAHA/ LOS ANGELES Akademie filmového umění a věd oznámila na svých webových stránkách filmy, které byly vybrány do finále prestižní soutěže Student Academy Awards. Animovaný dokument studentky FAMU Natálie Durchánkové Přes střepy je mezi sedmi filmy v kategorii dokument, které mohou vyhrát nejprestižnější filmové ocenění studentské tvorby. Slavnostní vyhlášení vítězů letošního 50. ročníku proběhne 24. října 2023 v Los Angeles.

Do finále studentského Oscara se letos probojovalo celkem 26 snímků z 10 zemí a 22 filmových škol z celého světa, a to ve čtyřech kategoriích: experimentální, animovaný, dokumentární a hraný film. V kategorii dokumentární film prošlo do semifinále 17 filmů, ve finále je jich 7, z toho 5 z USA a dva z Evropy - Velká Británie a Česká republika.

„Odhalila jsem u soudu prsa, aby viděli, jaké rány mi způsobil. Odsoudili ho za znásilnění a pokus o vraždu. Spravedlnost místo pomsty.” Takové věty zaznívají v mrazivé výpovědi ženy, jejíž traumatický zážitek se rozhodla studentka třetího ročníku katedry animované tvorby ve svém filmu zpracovat. Čtyřminutový anidok nás provází nejen zkušeností, jež by se dala nazvat noční můrou, ale rovněž nelehkým procesem zpracování a uzdravování, vyžadujícím značnou duševní sílu a odhodlání.

Na filmu Přes Střepy jsme pracovali přibližně rok, proces jsem začala hledáním příběhu s tematikou přežití. Odpovědí jsem sesbírala více, ale když jsem se poprvé setkala s příběhem respondentky filmu, byla jsem ohromena její duševní silou a odolností. Okamžitě jsem věděla, že jsem příběh filmu našla. Produkce byla složitým procesem – každé rozhodnutí bylo připomínkou komplexnosti tématu příběhu. S respondentkou jsem stále v kontaktu a co se týče recepce filmu, byl to právě její názor, z kterého jsem byla nejvíce nervózní, jelikož vyobrazení jejího příběhu důstojným způsobem bylo mou hlavní prioritou. Její velmi pozitivní reakce překonala má očekávání, jelikož jí film napomohl k dalšímu hojení, což považuji za ten největší úspěch. V rámci komunikace respondentku informuji i o úspěších filmu na různých festivalech, z kterých máme obě obrovskou radost. Síla respondentky je pro mě inspirativní a velmi si proto cením, že se její příběh se dostane díky finále studentského Oscara do hledáčku širšího publika a mohl by pomoci v cestě k zahojeni i dalším, což já i respondentka, považujeme za zcela nejdůležitější,přibližuje proces vzniku filmu jeho autorka Natálie Durchánková.

Niterná a velmi emotivní sonda do duše silně traumatizované ženy měla premiéru na festivalu Anifilm a dostala se do semifinále prestižních cen BAFTA. Od 31. srpna ji mohou diváci vidět v kinech v rámci nového pásma FAMU Four, pokračování distribučního projektu FAMU v kině. To prezentuje čtveřici světově úspěšných studentských děl z filmové fakulty, které spojuje výrazné přijetí na mezinárodní scéně i hraniční osobní prožitek, s nímž se snaží vyrovnat hlavní, převážně ženské protagonistky. Právě Natálie Durchánková je pak autorkou letošního plakátu.

Přímočará a přitom citlivá výpověď o traumatické násilné zkušenosti a procesu vzpamatovávání se po ní pracuje s animací, která umožňuje jiný způsob poetického jazyka, náznaků i popisnosti, než by umožnila čistě dokumentární forma. Hybridizace, tedy prolínání konvencí hraného, dokumentárního, animovaného a experimentálního filmu je v poslední dekádě silný trend ve světové kinematografii a studentka Natálie Durchánková ji zde prozkoumává v odvážném animovaném dokumentu, který je sugestivní a pohlcující, ale nepracuje s emocionálním nátlakem na publikum. Ukazuje sílu ženské hrdinky, která navzdory brutálnímu činu proměnila zranění v osobní pevnost,říká o filmu v reakci na vyhlášení finalistů děkanka FAMU Andrea Slováková.

Historie finále

Soutěž Student Academy Awards usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Toto ocenění uděluje od roku 1972 americká Akademie filmového umění a věd za nejlepší studentské filmové počiny. V české historii tuto prestižní cenu získaly dva filmy – mockument Ropáci, absolventský snímek Jana Svěráka, a v roce 2019 animovaný film Dcera Darii Kashcheevy. V historii se do finále dostali ještě další tři Češi: Miloš Zábranský v roce 1982 za snímek Horečka všedního dne, Aurel Klimt v roce 1998 za eastern Krvavý Hugo a Václav Švankmajer o dva roky později za Test. Pro FAMU je to vůbec poprvé, kdy se český studentský film dostal do finále v kategorii dokument.

O filmu

Režie: Natálie Durchánková
Producent: FAMU
Rok: 2023
Délka: 4m
Jazyk: angličtina
Země: Česká republika

O pásmu FAMU Four

Snímky: Deniska umřela (Philippe Kastner), Osmý den (Petr Pylypčuk), Přes střepy (Natálie Durchánková), Electra (Daria Kashcheeva)
V kinech od: 31. srpna
Distribuční společnost: Pilot Film
Délka: 60 min
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=pwZKjPJk3ng
Oficiální stránky: http://pilot-film.cz/famu-four/

Kontakt:

Klaudie Osičková
vedoucí komunikace
FAMU
+42077511379
klaudie.osickova@famu.cz

18. srpen 2023

.
.