logo FAMU
„FAMU Four“ představuje čtveřici filmů, které obletěly svět

„FAMU Four“ představuje čtveřici filmů, které obletěly svět

Čtvrtý ročník projektu FAMU v kině se letos proměnil a rozšířil z jednoho na tři tematická pásma. První z nich názvané FAMU Four se v kinech představí již 31. srpna a nabídne čtyři výrazné studentské počiny úspěšné v Česku i zahraničí.

Distribuční projekt Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze prezentuje studentskou tvorbu divákům v kinech po celé České republice. Letos uvidí filmy, jež zaznamenaly velký úspěch v zahraničí. Čtvěřice krátkých filmů se může pochlubit světovou premiérou v Cannes, účastí na semifinále Student Academy Awards i na finále prestižních britských cen BAFTA, nebo zvláštní uznání na Berlinale.

Filmy však nespojují pouze úspěchy u filmových kritiků. Pojí je rovněž samotné téma – ve všech dílech sledujeme příběh (většinou ženské) hlavní protagonistky, která se vypořádává s hraniční životní situací. Pásmo o délce 60 minut letos připravila studentka druhého ročníku magisterského programu na katedře produkce Beata Mrazíková ve spolupráci s festivalovou koordinátorkou Alexandrou Hroncovou. Distributorem pásma je společnost Pilot film.

Jedním ze snímků, který se v pásmu divákům představí, je ambiciózní surrealistické drama držitelky studentského Oscara Darii Kashcheevy Electra, který režisérka jako svůj absolventský film na katedře animované tvorby připravovala dva roky. Film zpracovaný formou stop motion animace měl světovou premiéru v soutěži La Cinef (dříve Cinéfondation) na filmovém festivalu v Cannes a probojoval se do finále prestižních cen udělovaných britskou filmovou akademií The Yugo BAFTA Student Awards. Producentem filmu je společnost MAUR film a vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci FAMU, Artichoke a Papy3D.

Na festivalu v Cannes měl svou světovou premiéru i absolventský film Osmý den režiséra Petra Pylypčuka z katedry režie sledující mladou dívku na útěku z autoritářského společenství. Drásavé drama o střetu touhy po nezávislosti a projevů svobodné vůle s prostředím autoritářské náboženské sekty vychází z osobní zkušenosti samotného režiséra. Část jeho rodiny jsou totiž příslušníci radikální křesťanské sekty. Producentem filmu je společnost Perfilm a koproducenty FAMU a Česká televize.

O smutku z nečekaného odchodu zvířecího přítele vypráví animovaný film Phillipa Kastnera Deniska umřela, který vznikl jako cvičení v druhém ročníku na katedře animované tvorby. Snímek si odvezl Zvláštní uznání z prestižní dětské sekce Generation KPlus na Berlinale i cenu za Nejlepší český studentský film z festivalu Anifilm a od své únorové premiéry se podíval již na více než dvacítku festivalů po celém světě včetně prestižních festivalů filmů v Annecy, Ottawě či Pučchonu.

Posledním snímkem, který se v pásmu představí, je animovaný dokument Natálie Durchánkové Přes střepy. Niterná sonda do duše ženy snažící se vyrovnat s traumatem znásilnění a pokusem o vraždu. Snímek se jako jeden ze sedmnácti filmů v kategorii dokument dostal do semifinále Student Academy Awards, nominace budou vyhlášeny na přelomu srpna a září.

V rámci projektu FAMU v kině se na sklonku roku do kin podívá i pásmo FAMU Dětem zaměřující se na nejmenší diváky a pásmo FAMU Gold ohlížející se za černohumornými perlami jako je Furiant či Happy End.

21. srpen 2023

.
.